top of page

Orffder

Anadolu Orff-Schulwerk Derneği - Orffder; ülkemizde müzik eğitiminin her bireye nitelikli bir şekilde ulaşması konusunda kendini sorumlu gören bir sivil toplum kuruluşudur.

Orffder, Orff-Schulwerk® alanında yurtdışında uzun süreli eğitim almış donanımlı eğitimciler ve akademisyenler tarafından kurulmuştur. Çalışmalarını alanda deneyimli eğitimciler ve akademisyenlerin gönüllü ve özverili katkıları ile yürütmektedir.

Orffder; ünlü Alman besteci Carl Orff’un vasiyeti ile kurulan Carl Orff Vakfı (Carl Orff Stiftung) tarafından belirlenen kriterlere dayalı olarak kurulmuş ve uluslararası kalite lisansı almış sayılı dernek ve kurumlar arasındadır ve Türkiye'de bu lisansı alabilmiş ilk ve tek dernektir. Orffder, uluslararası Orff-Schulwerk® derneklerinin etkileşim içinde bulunduğu Orff-Schulwerk Forum Salzburg'un üyesidir.

Orffder Icon.png

Yönetim Kurulu Üyeleri

Yönetim Kurulu Başkanı

Senem Krispler

1982 yılında Ankara’da doğdu. 1996-2000 yıllarında, Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde viyolonsel ve piyano eğitimi aldı. 2005 yılında Gazi Üniversitesi Müzik öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede eğitim bilimleri yüksek lisans programını tamamladı. 2008 yılında British Council Drama in EFL Teaching, 2011 yılında ABD Kindermusik (online) programlarını tamamladı. 2014 yılında Dr. Gülşah Sever ile beraber Sihirli Keman adlı oyunlarla keman öğretimi kitabını yayımladı. Senem Krispler ve Z.Melis Milli, 2017 yılında Türk Müziği ile Orff-Schulwerk Uygulamaları, 2018'de Hikayelerle Orff-Schulwerk, 2019’da Temalarla Orff-Schulwerk kitaplarını yayımladı. 2019’da Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü’nde Special Course’u tamamladı. 2020’de Mozarteum-Orff Enstitüsü’nde Sosyal Hizmette ve Bütünleştirici Eğitimde Müzik ve Dans programını bitirdi. 2021 kasım ayında Music Together programını tamamladı. 2022 yılında Avusturya Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü’nde müzik ve hareket pedagojisi master programından mezun oldu. Senem Krispler Orff Yaklaşımı ile Türk Müziği’ni kullanarak çocuk şarkıları ve enstrüman eserleri bestelemektedir. Salzburg Music Together’da müzik pedagoğu olarak çalışmaktadır.

Yazman

Doç. Dr. Başak Gorgoretti

1976 yılında Balıkesir’de doğdu. 1991-1995 yılları arasında İzmir Güzel Sanatlar Lisesinde müzik eğitimi aldı,  15 yaşında çello ve piyanoya başladı. 1999 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünden, 2002 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Yüksek Lisans Programından, 2007 yılında ise Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Doktora Programından mezun oldu. 1999-2008 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta dereceli okullarda müzik öğretmenliği yaptı. 2008 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Programında öğretim üyeliği yapmaya başladı. 2009 yılında Mozarteum Üniversitesinin Salzburg Orff Enstitüsü’nde düzenlediği Elementer Müzik ve Dans Pedagojisi-Orff-Schulwerk Uluslararası Yaz Okuluna katıldı. 2010 yılında Avrupa Birliği eğitim bursu ile Cambridge Üniversitesi’nde Akademik İngilizce eğitim aldı. 2018 yılında International Society for Music Education kurumunun düzenlediği “33. Uluslararası Dünya Konferansında” genel sekreter olarak görev aldı. 2020 yılında doçent olarak atandı. 2021 yılında Orffder’in düzenlediği “Mentör Eşliğinde Öğretim Pratiği” eğitimine katıldı. Ulusal ve uluslararası birçok akademik dergide müzik eğitimi hakkında yayınları olan Başak Gorgoretti halen KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Öğretmenliği programında görev yapmaktadır. Evli ve 2 çocuk annesidir.

Üye

Emine Yaprak Kotzian

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde müzikoloji ve şan eğitimini Salzburg Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü'nde Elemental Müzik ve Hareket Eğitimi alanında lisans üstü eğitimini tamamladı. Nürnberg Müzik Üniversitesi´nde Elementer Müzik Pedagojisi bölümünde öğretim üyesidir. Almanya başta olmak üzere birçok farklı ülkede öğretmen eğitimleri vermektedir. Almanya'da standart bir pedagojik kaynak olan "Musik und Tanz für Kinder" in ortak yazarıdır. 2019 yılında "Orff-Schulwerk Handbook. Principles of Elemental Music and Movement Pedagogy adlı kitabi Schott Verlag tarafından hem Almanca hem de İngilizce olarak çift dilde yayımlanmıştır. Aynı kitap Türkiye´de “Orff-Schulwerk. Elementer Müzik ve Hareket Pedagojisinin Temelleri” ismiyle Pan Yayıncılık tarafından yayımlanmıştır. Schott Yayınevi tarafından çift dilde yayımlanan Orff® - Arts and Education adlı derginin editörüdür. Orffder´in kurucu üyesidir. Orffdergi’nin baş editörüdür.

Üye

Onur Erol

1998 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. 2001 yılında Özel Alev Okulları’nda müzik öğretmenliğine başladı. Orff çalgıları ürettiği ve pedagojik çalgı yapım eğitimleri verdiği Kendin Yap Kendin Çal Atölyesi’ni kurdu. Türkiye’nin 30 farklı şehrinde eğitimcilere yönelik birçok uygulamalı seminer verdi. Salzburg'daki Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü'nde düzenlenen uluslararası yaz kurslarında eğitmenlik yapan Erol; aynı üniversitede 1 yıl süreyle eğitim gördü. Avusturya Orff Schulwerk Forum ve Orff Geselshaft’ dan “Train the Trainer” belgesi, ABD San Francisco School’dan Orff Level-3 derecesi aldı. Karamela Sepeti, Müzikolaj, Şarkı Söyle Dans Et, Kendin Yap Kendin Çal ve Çikolata adlı kitapları, aynı isimlerde çocuk şarkıları albümleri yayınlandı. 2015’te kendi yazdığı çocuk şarkılarının videolarından oluşan Karamela Sepeti adlı 150 bin aboneli YouTube kanalını kurdu. Onur Erol halen Orff-Schulwerk alanında eğitimcilik yapmakta ve çocuklar, aileler ve öğretmenler için içerikler üretmektedir.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Dr. Evrim Onay

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’ndeki lisans eğitiminin (2000) ardından yine G.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde “Müzik Eğitimi” yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı (2010). 1998 yılında okul öncesi müzik eğitimi alanında uzmanlaşmak için bir yıl süresince LERA bünyesinde Yaratıcı Drama ve Orff-Schulwerk Uygulamaları eğitmen eğitimlerine katıldı. Bununla birlikte müzik eğitiminde farklı pedagoji, yöntem ve yaklaşımlara yönelik pek çok ulusal ve uluslararası eğitim ve çalışmada yer alarak bu alanda uzmanlaştı. 2006 yılından bu yana pek çok makale, kitap, öğretim programı ve ders kitaplarına yazarlık ve editörlük yaptı.  2001 yılında MEB bünyesinde başladığı müzik öğretmenliği mesleğini başta Güzel Sanatlar Liseleri olmak üzere pek çok farklı türde okul ve yaş grubu ile sürdürdü. Bunun yanı sıra 2017-2019 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde, 2019 yılından bu yana da TED Üniversitesi’nde “Music Education”, “Music Education in Early Childhood” derslerini yürütmektedir. Ayrıca farklı yaş grupları ile flüt, piyano, müzik ve hareket eğitimleri ve eğitmen eğitimleri vermektedir

Sayman

Dr. Gülin Öziskender Flinn

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümünden ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümünden lisans, Müzik Eğitimi Bölümünden yüksek lisans ve doktora derecelerine sahiptir. Yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen pek çok eğitim, çalıştay, kurs ve sempozyuma katılmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Müzik Eğitimi Bölümünde ‘Piyano’ ve ‘Oyun, Dans Müzik’ derslerini vermiş, Çocuk Korosunu çalıştırmıştır. Samsun Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosunu çalıştırmıştır. Müzik öğretmeni olarak çalıştığı okullarda, öğrencileriyle kurduğu ritim grubu ve korolarla yerel ve ulusal projeler düzenlemiş, ödüller almıştır. Millî Eğitim Bakanlığının düzenlediği hizmet içi eğitim kurslarında eğitim vermiştir. Çalıştırdığı piyano öğrencileriyle yerel ve uluslararası konserler ve projeler düzenlemekte, öğrencilerini uluslararası festivallere ve Associated Board of Royal Schools of Music (Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu-Birleşik Krallık) piyano ve müzik teorisi sınavlarına hazırlamaktadır. Birleşik Krallık’ta, Perfect Pitch Piano Teaching- Piyano okulunun kurucusudur.

Üye

Ece Şentuna

1991 yılında Denizli’de doğdu. 2013 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 2014 yılında MEB tarafından İstanbul Bayrampaşa İlçesine atanarak, öğretmenlik hayatına başladı. 2018 – 2020 yılları arasında Bayrampaşa Kaymakamlığı “Özel Yetenekli Çocukların Güzel Sanatlar Lise ve Üniversitelerine Kazandırılması” projesi koordinatörlüğünü yaptı. Projenin eğitim programında yer alan piyano, müzik teorisi ve elementer müzik ve dans derslerini yürüttü. 2019-2021 yılları arasında yaptığı Bayrampaşa İlçesi Müzik Zümre Başkanlığı ve İstanbul İli Müzik Zümre Başkan Yardımcılığı görevinde, ulaşabildiği meslektaşlarını Orff Schulwerk pedagojisinden haberdar edebilmek adına hizmet içi seminerler düzenledi. 2009 yılından bu yana Orff Schulwerk Elementer Müzik ve Dans Pedagojisi hakkında eğitimler almaya, uzmanlaşmaya ve sınıflarında uyguladığı MEB müzik dersi müfredatını Orff Schulwerk prensipleri ile planlamaya devam etmektedir. Şuan Üsküdar Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi Lisesinde Müzik Öğretmeni olarak görevini sürdürmektedir.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

Arsevi Kuşkan

Işıl Uzun

Deniz Gömeç

Ebru Özeşer

Özlem Yılmaz

Denetleme Kurulu Asıl Üyeleri

Umut Serkan Özkan

Ceren Emre Ateş

Özlem Çelik Aygül

Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri

Yaren Gülşen Kenar 

Yağmur Zeybekoğlu Kara

Çağla Yeşilkaya Sevil

Kurucularımız

Prof. Dr. Ali Öztürk

Prof. Dr. Atilla Coşkun Toksoy

Arsevi Kuşkan

Binnaz Sönmez Dursun

Ceren Emre Ateş

Derya Şahözkan

Dr. Didem Karşıyakalı

Emine Yaprak Kotzian

Ezo Sunal

Görkem Yavuzşen

Melis Milli

Onur Erol

Senem Krispler

bottom of page