hakkımızda arkaplan-17.png

BİZ KİMİZ ?

Biz, Türkiye’de ORFF®-Schulwerk yaklaşımını yeniden yapılandırmak için gönüllü olarak bir araya gelmiş akademisyenlerimiz ve ORFF®-Schulwerk alanında uzun yıllar eğitim almış ve vermiş müzik eğitimcileriyiz. 2019 Şubat ayında, ORFF®-Schulwerk yaklaşımının Türkiye’deki akıbetiyle ilgili kaygılarımız ortak olduğu için bir araya geldik. ORFF®-Schulwerk´in Türkiye´deki gelişimini Carl Orff Vakfı’nın ortaya koyduğu kriterlere uygun bir biçimde gerçekleştirmek için bilgi, beceri ve deneyimlerimizi birleştirmeye karar verdik.

 

Aşağıda sıraladığımız ana başlıkların çatısı altında “bir araya gelmenin” Türkiye’deki
ORFF®-Schulwerk gelişimi adına önemli olduğunu düşünüyoruz:

  • Orff-Schulwerk felsefesine uygun olan demokratik, şeffaf, bağımsız ve tüzüğü ile korunan bir yapıya duyulan ihtiyaç.

  • Orff-Schulwerk alanında eğitim ve danışmanlık hizmetlerini, sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getiren bir yapıya duyulan ihtiyaç.

  • Orff-Schulwerk alanında bilgi ve deneyim toplamaya yol açan, yön veren, motive eden eğitimlere duyulan ihtiyaç.

  • Nitelikli ve uluslararsı standatrlarda çalışmalar yapabilen yeni nesil Orff-Schulwerk eğitimcilerinin sayısının arttırılmasına duyulan ihtiyaç.

  • Türkiye’de Orff-Schulwerk alanında çalışan eğitimcilerin, uluslararası alan da kendini ifade etme ve gösterme ihtiyacı.

  • Orff-Schulwerk’i kısa süreli eğitimlerin haricinde daha uzun süreli ve sağlam temellere oturtulmuş akademik düzeydeki eğitimler ile öğrenmeye duyulan ihtiyaç.

  • Orff-Schulwerk’in global gelişimine bilimsel düzeyde dahil olmaya duyulan ihtiyaç.

Tüm bu hedefler ve ihtiyaçlar ışığında planlı ve sistematik şekilde kurguladığımız çalışmaların adım adım hayata geçmesini sağlamaktan gurur duyuyoruz. Biliyoruz ve umuyoruz ki sizlerin de katılımı ve vereceğiniz maddi-manevi destekler ile çalışmalarımızı üst seviyelere taşıyacak gücümüzü arttıracağız.

Orff Stiftung 2.png

Onaylı Kuruluştur.

Logo_Member of the IOSFS copy.png

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

gorkem.png
onur.png
didem.png

YAZMAN

Didem Mutlu KARŞIYAKALI

2004 yılında İzmir Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümünden mezun oldu. 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda Lisans Eğitimini tamamlamasının ardından aynı yıl İstanbul Eyüp İlçesinde Eyüp Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ne atandı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans Programını tamamladıktan sonra 2015 yılında aynı bölümde doktora programına başladı. Doktora eğitimi esnasında The San Francisco School Orff Internship Programını (2017) ve The Sanfrancisco International Orff Course Seviye 1 -2 eğitimlerini tamamladı. 2018-2019 eğitim öğretim yılında Maltepe Üniversitesi Çocuk Konservatuarı Orff Çalgıları Sınıfında ders verdi. 2020 yılında özel gereksinimi olan çocuklar ile Orff-Schulwerk üzerine çalıştığı doktora eğitimini tamamladı. Halen Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde müzik öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

emine.png

ÜYE

Emine YAPRAK KOTZIAN

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Duysal Tasarım Programı Müzikoloji Bölümü’nden 2005 yılında mezun oldu ve uzun yıllar Nuri Candaş, Yıldız Dağdelen, Şebnem Ünal ve Remziye Alper gibi önemli hocalardan opera ve şan eğitimi aldı. Salzburg'daki Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü'nde önce bir yıl misafir öğrenci olarak eğitim aldı daha sonra The Special Course: Advanced Studies In Music And Dance Education – Orff- Schulwerk olarak adlandırılan lisansüstü eğitim programını tamamladı ve en son olarak da 2008 yılında aynı üniversiteden Elementer Müzik ve Hareket Pedagojisi mastır derecesini aldı. 2008-2010 yılları arasında yine Mozarteum Üniversitesi Orff-Enstitüsü'nde Ebeveyn Çocuk Grubu adlı dersleri verdi. 2009-2012 yılları arasında Avusturya Orff-Schulwerk Derneği´nin in başkan yardımcılığını yaptı. Almanya’nın önde gelen müzik eğitimi yayın serilerinden olan ve 2013 yılında Schott Yayınevi tarafından yayımlanan Musik voraus- Musik und Tanz für Kinder, Unterrichtswerk für Kinder von 6 bis 8 (Haydi Müziğe – Çocuklar için Müzik ve Dans. 6-8 Yaş Çocuklar için Ders Kitabı) adlı eserin yazarları arasında yer aldı. Bunların yanında uzun yıllar hem Avusturya´daki hem de Almanya`daki okullarda ve aralarında önemli ödüller almış olan çeşitli müzik eğitimi projelerinde müzik ve hareket pedagogu olarak çalıştı, çok sayıda öğretmen eğitimi kursları verdi. Aralık 2018´de Orff-Schulwerk: Elementer Müzik ve Hareket Pedagojisinin Temelleri adlı kitabı Pan Yayıncılık tarafından yayımlandı. Aynı kitabın Almancası Haziran 2018'de ve İngilizcesi 2019 yılında yine Almanya’nın en önde gelen yayıncılarından olan Schott Yayınevi tarafından yayımlandı. Bir süre Bamberg Otto-Friedrich-Üniversitesi Müzik Pedagojisi ve Müzik Öğretimi Bölümü´nde öğretim üyeliği yaptı. Halen Elementer Müzik ve Hareket Pedagojisi alanında birçok kitap projesi üzerinde çalışmakta, ulusal ve uluslararası alanda seminerler ve kurslar vermekte ve Nürnberg Müzik Üniversitesi Elementer Müzik Pedagojisi Bölümü´nde öğretim üyeliği yapmaktadır. 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren Salzburg'daki Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü´nde The Special Course: Advanced Studies In Music And Dance Education – Orff- Schulwerk lisansüstü eğitim programında ders vermeye başlayacaktır.

logo_edited.png

ÜYE

Ceren Emre ATEŞ

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Modern Dans Anasanat Dalı’ndan 2003 yılında mezun olduktan sonra yoga, pilates, taichi chuan, binicilik, gemicilik gibi çeşitli hareket kalıplarını ve kültürlerini araştırmaya, öğrenmeye devam etti. 2010 yılında Waldorf eğitim sistemi ile tanıştı ve okul öncesi eğitimi veren Bodrum Eğitim Sanatı Derneği İmece Çocuk Bahçesi´nde 3 yıl Waldorf öğretmeni olarak görev aldı. Bodrum, Amerika ve Viyana’da festivallerde dans etti. Koreografileri; “Umutlu Bitecek” 2015’de İstanbul Genç Günler´de, “Kendi Kitabım” 2016´da Bodrum Dans Festivali´nde, “Kirpi” 2018´de Cadde Bostan Kültür Merkezi´nde sahnelendi. 2018 yılında Bodrum Deneme Sahnesi´nin hayata geçmesi sürecine destek oldu; burada dans, hareket ve anatomi üstüne dersler verdi. 2013´ten beri kendi stüdyosu “CERENİMOVE” da her yaştan öğrencileri ile dans edip yerçekimini, anatomiyi ve bedeninin sınırlarını araştırarak hareket etmeye devam etmektedir. 2019´da Gökmen Ateş ile evlendi, mutluluklarına Ateş adlı köpekleri, Mavi ve Cici adlı kedileri, 28 tavuk ve 2 horoz eşlik etmektedir. 2020 yılında Dereköy´de 2,5 dönümlük bir arazide tarım, permakültür, seracılık, hayvancılık öğrenmeye başladı. Mottosu “Bakalım kahramanlarımızın başına bu bölümde neler gelecek?” tir. ORFFDER´in kuruluşundan itibaren içinde gururla yer almaktadır.

Senem Orffder.png

ÜYE

Senem ÖZYOĞUTCU

1982 yılında Ankara’da doğdu.1996-2000 yıllarında, Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde viyolonsel ve piyano dallarında eğitim aldı. 2005 yılında Gazi Üniversitesi Müzik öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede eğitim bilimleri yüksek lisans programını tamamladı.2008 yılında British Council Drama in EFL Teaching, 2011 yılında ABD Kindermusik (online) programlarını tamamladı.2013 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde “Beden Oyunları” derslerine girdi.2014 yılında Dr. Gülşah Sever ile beraber “Sihirli Keman” adlı oyunlarla keman öğretimi kitabını yayımladı. Senem Özyoğurtcu ve Z.Melis Milli, 2017 yılında “Türk Müziği ile Orff Schulwerk” kitabını yayımladı. Kitap, literatürde Orff yaklaşımını kullanarak Türk Müziğini sunan ilk yayın olmaktadır. 2018'de Z. Melis Milli ile birlikte “Hikayelerle Orff Schulwerk” kitabı yayımlandı. 2019’da Mozarteum Üniversitesi Orff Institüsü’nde “Special Course’u tamamladı.2020’de Mozarteum-Orff Enstitüsü’nde Sosyal Hizmette ve Bütünleştirici Eğitimde Müzik ve Dans programını bitirdi.  Bir sonraki kitabı “Temalarla Orff Schulwerk Uygulamaları “2019’da yayımlandı (Z.Melis Milli ile birlikte) Senem Özyoğurtcu, Orff Yaklaşımı ile Türk Müziği kullanarak çocuk şarkıları ve enstrüman eserleri bestelemektedir.  Halen Avusturya Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü’nde master yapmaktadır.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Arsevi KUŞKAN

Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda öğrenimine devam etti. Üniversite öğrenimi devam ederken Liz Teyze’nin mirasını yaşatan LERA’da birçok uzun ve kısa süreli Orff-Schulwerk ve Drama kursuna katıldı. 2005 yılında Üniversiteden mezun olmasının ardından Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü’nde tezsiz yüksek lisans statüsünde özel öğrenci olarak okudu. 2005 yılında Ankara’da çeşitli okul öncesi eğitim kurumlarında müzik öğretmenliğine başladı. 2008-2009 yılları arasında The Special Course: Advanced Studies In Music And Dance Education – Orff- Schulwerk olarak adlandırılan lisansüstü eğitim programını tamamladı. 2005-2015 yılları arasında birçok özel kurumda müzik öğretmenliği ve piyano öğretmenliği yaptıktan sonra 2016 yılında oğlu Geceyi kucağına aldı ve öğretmenliğe ara verdi. 2019 yılının başından beri ORFFDER için çalışmaktadır.

SAYMAN

Onur EROL

1998 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. 2001 yılında Özel Alev Okulları’nda müzik öğretmenliğine başladı. Orff çalgıları ürettiği ve pedagojik çalgı yapım eğitimleri verdiği Kendin Yap Kendin Çal Atölyesi’ni kurdu. Türkiye’nin 30 farklı şehrinde eğitimcilere yönelik birçok uygulamalı seminer verdi. Salzburg'daki Mozarteum Üniversitesi Orff Enstitüsü'nde düzenlenen uluslararası yaz kurslarında eğitmenlik yapan Erol; aynı üniversitede 1 yıl süreyle eğitim gördü. Avusturya Orff Schulwerk Forum ve Orff Geselshaft’ dan “Train the Trainer” belgesi, ABD San Francisco School’dan Orff Level-3 derecesi aldı. Karamela Sepeti, Müzikolaj, Şarkı Söyle Dans Et, Kendin Yap Kendin Çal ve Çikolata adlı kitapları, aynı isimlerde çocuk şarkıları albümleri yayınlandı. 2015’te kendi yazdığı çocuk şarkılarının videolarından oluşan Karamela Sepeti adlı 150 bin aboneli YouTube kanalını kurdu. Onur Erol halen Orff-Schulwerk alanında eğitimcilik yapmakta ve çocuklar, aileler ve öğretmenler için içerikler üretmektedir.

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Görkem YAVUZŞEN

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliğinden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi’nde Sanat Yönetimi üstünde tamamladı. Birçok sanatsal projede ve proje yönetiminde proje yöneticisi olarak yer aldı. 2011’de Ordu Kumru’da öğretmenlik hayatına başladı. Çalıştığı okulda Orff-Schulwerk uygulamalarına uygun müzik sınıfı kurarak bu alanda çocuklar ile çalışmalarına ağırlık verdi. 2011-2014’de özel eğitim bursuyla The International San Francisco Orff-Schulwerk Certification programını tamamladı. Bunun yanında 2011’de Holy Names University Kodaly Institute’de Level-1 eğitimini tamamladı. Birçok ulusal ve uluslararası Orff-Schulwerk eğitimine katıldı. Şu an İstanbul’da bir devlet okulunda öğretmenlik serüvenine devam etmektedir ve çeşitli eğitim, sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak yer almaktadır.

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

 

PROF. DR. ATİLLA COŞKUN TOKSOY

PROF. DR. ALİ ÖZTÜRK

DENETİM KURULU ASIL ÜYELERİ

 

PINAR AKÇA

MURAT AKAR

ÖZLEM ÇELİK AYGÜL

DENETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

 

YAREN GÜLŞEN KENAR

ARKIN BÜYÜKDUYKULAR

DİSİPLİN KURULU ASIL ÜYELERİ

 

ZEYNEP MELİS MİLLİ

DENİZ GÖMEÇ

SUNA TURGUT AKYOL

DİSİPLİN KURULU YEDEK ÜYELERİ

 

MELTEM NURKAN ACUNER

SEZEN ŞEN

BURAK CEM ŞAHÖZKAN

Ceren emre ateş orffder.png